Vyvážená strava
Kolik potravy má morčátko denně dostat? Co všechno může? Který druh granulí je nejlepší? To jsou běžné otázky, které si klade každý zodpovědný chovatel. Tento článek se je pokusí zodpovědět.
Nejdůležitější složkou potravy morčete je seno, které musí mít morče celoživotně neomezeně k dispozici. Hned na druhém místě je zelenina a čerstvá tráva. Kvalitní granule jsou pouze doplněk a nemusí se v jídelníčku objevovat vůbec, pokud má morče dostatek zeleniny.
Morče si neumí vyrábět vitamin C samo, proto ho musí přijímat dostatek ve stravě (zelenina, tráva). Ovoce slouží pouze jako pamlsek. Na obrušování zubů jsou vhodné větve - tvrdý chleba nepodáváme! Minerální slané a vápníkové kameny nejsou pro správně živené morče vhodné. Nikdy nedáváme morčeti žádné lidské jídlo! Vyhneme se také pamlskům s obsahem medu, zrní, mléka a pod.
Seno
Seno musí tvořit hlavní složku stravy morčete ze dvou důvodů:
• je hlavním zdrojem vlákniny.
Vláknina je pro morče životně důležitá. Jsou 2 typy vlákniny - nestravitelná a stravitelná vláknina. Nestravitelná vláknina podporuje peristaltiku střev a chuť k jídlu a ze stravitelné vlákniny sestávají poživatelné bobky, které morče žere přímo z análního otvoru (tzv. koprofágie). Obojí vláknina pak udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu, a tím napomáhá předcházet zažívacím problémům.
• morče musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky.
Seno prodávané v balech pro krmení koní je často lepší kvality než dostupné menší vakuově balené seno prodávané ve zverimexech. Je však potřeba hlídat si, zda je seno dva měsíce odležené, neboť jinak může morčeti způsobit těžké trávicí obtíže. Důležité je také hlídat kvalitu sena - Jeho prašnost, zatuchlost a případné plísně. Dlouhá stébla sena v balech jsou vhodnější, protože morčata pak tráví více času přežvykováním dlouhých stébel, což prospívá jejich zubům i trávení.
Pokud nakoupíte větší množství sena, skladujte ho tak, aby nenavlhlo a nezplesnivělo; neuskladňujte seno v plastových boxech a sáčcích. Skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách či papírových krabicích. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.
Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě.
Seno nelze ničím nahradit, a tak je potřeba jím krmit i v sezóně trávy.
Pro jeho umístění v ubikaci si můžeme vybrat z několika možností. První a nejčastější jsou jesličky, které se vyrábí buď plastové na zavěšení zvenku, nebo kovové na zavěšení zevnitř. Plastové mají oproti kovovým dvě výhody - Nedělají nepořádek okolo klece (Mají plnou zadní stěnu) a morče do nich nemůže skočit a zranit se. Další možností je koule na seno, která se věší za strop ubikace. Nevhodná je však pro malá morčata, která by v ní mohla uvíznout hlavou.
Zpravidla by menší množství sena mělo zůstat v krmelci ráno po každé noci. Tak ihned víme, že jsme morčeti dali dostatečné množství. Je nezbytně nutné seno dle potřeby doplňovat, aby ho měla morčata vždy dostatek.
Bylinky
Mezi vhodné řadíme:
Voda
Vodu měníme každý den. Podáváme ji čistou a pokojové teploty. Vhodnější je napáječka, protože v misce se voda velmi rychle znečistí podestýlkou a výkaly. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny.
Čerstvé krmení
Jako čerstvé krmivo volíme zejména od jara do podzimu různé traviny, plevele i pestré jedlé byliny, jako je zejména bojínek luční, pampeliška, květy sedmikrásek, ptačinec žabinec, jitrocel atd.
Zelenina je pro morče důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našlo v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost morčáka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.
Zeleninu morčeti podáváme nejlépe 2x denně v množství, které sní do dalšího krmení. Krmení 1x denně není dobré, protože to působí nestabilně na trávicí trakt. Morčata budou mít tendenci krmivo rychle polykat a pořádně nežvýkat a tím polykat i spoustu vzduchu, což má ve střevech za následek kvašení. Proto je potřeba krmivo rozložit do co nejvíce dávek, aby morče mohlo uvolněně jíst. Vždy je potřeba odstranit zbytky krmiva, aby se nezačalo rozkládat a plesnivět.
Doporučená dávka na jedno morče je 80- 100g zeleniny denně. Je dobré sledovat, jestli podávaná zelenina neobsahuje příliš mnoho vápníku nebo vitamínu C, protože její dlouhodobé podávání ve vyšších dávkách není pro morčecí organismus vhodné.
Ze zeleniny si morče mimo všech potřebných vitaminů a minerálů bere i spoustu vody, proto je častým jevem to, že morče téměř nepije.
Ovoce podáváme pouze občas jako pamlsek.
O vhodném a nevhodném ovoci a zelenině píšeme již v článku Ovoce a zelenina - čím (ne)krmit
Podáváme také čerstvé větve k obrušování hlodáků - viz také Hlodat, hlodat, hlodat! Ale co?
Suché krmení - granule
Granulované krmivo by mělo být u morčat pouze doplňkem a zpestřením stravy a pokud má morče k dispozici seno či trávu a k tomu dostatečné množství zeleniny a malé množství ovoce, není důležité.
Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by se měla blížit těmto základním parametrům:
1) minimálně 18% vlákniny
2) bílkoviny 15% (u morčat, která rostou, jsou březí nebo po porodu mohou být bílkoviny vyšší)
3) Neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku nebo sušené mléko
4) obsah tuku ideálně kolem 3%
5) nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku a poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)
6) množství obsaženého vitaminu C by nemělo být nižší než 400 mg/kg
7) všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, že všechny mají i stejný obsah živin.
Kvalitní granule mívají na prvním místě ve složení uvedeno seno/trávu. Takové granule obsahují zpravidla vlákniny nejvíc.
Je velmi důležité nedávat morčatům příliš mnoho granulí, protože pak nebudou konzumovat dostatečné množství sena. Cílem je udržovat dospělá zvířata v konstantní živé hmotnosti, jelikož normální váha je pro morče zásadní. Překrmování suchým granulovaným krmivem je hlavní příčinou zdravotních problémů. Podáváme ideálně 1 lžíci na morče 1x za 2-3 dny.
Zcela vynecháme krmivo obsahující ořechy, obiloviny a slunečnici.
Vhodné granule s vyváženým obsahem:
Čtěte, prosím, složení granulí a podávejte morčatům jen opravdu kvalitní a vyváženou stravu.
Pamlsky
Zde je potřeba si uvědomit, že pamlsky morčata vůbec nepotřebují.
Přírodní pamlsky
Nejlepší a nejzdravější jsou pro morčátka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám pro morčátko může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé, lístek čerstvé či sušené bylinky nebo sušená zelenina.
Komerční pamlsky
Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:
- vojtěšková kolečka
- některé produkty značky KIKI
- některé produkty značky Vitakraft
- některé výrobky značky Versele-Laga
- některé výrobky značky JR Farm
- ovesné vločky
- svatojánský chleba
Nevhodné pamlsky
Pamlsky pro morčata nesmí obsahovat moc tuku, cukru a už vůbec ne žádný med, mléko, živočišné moučky či vejce, neměla by dostávat jogurtové dropsy, medem nebo vejcem lepené tyčinky a různé snacky a koláčky s nevhodným složením.
Výrobcům u těchto rádoby pochutin nejde zpravidla o zdraví zvířete, ale o to, aby majiteli vnutil myšlenku, že zrovna tento výrobek má koupit, a že zrovna tento výrobek udělá zvířátku největší radost.
Domácí sušenky
Pokud chceme mít jistotu, že podáme morčeti kvalitní pamlsek, můžeme si doma připravit vlastní sušenky/dropsy/donuty.
Budeme potřebovat:
Rozdrcené granule Versale Laga
2 nastrouhané mrkve
pár lístků bazalky
nať z mrkve či celeru
kousek brokolice
kopr
bylinky a tráva
pampelišky, sedmikrásky, jetel, kopřivy, hluchavka,...
pár kapek vit. C
Vše rozmixujeme dohromady, bylinky mohou být čerstvé či sušené. Přidáme trochu vody a vytvoříme hutnou kaši. Z kaše následně tvarujeme koule, vmačkáváme do tvořítek, tvarujeme tyčinky (dle vlastní fantazie).
Sušíme na sluníčku, v troubě nebo v sušičce.
Mějte však na paměti, že po usušení necháme ještě minimálně 2 týdny odpočívat a až teprve potom můžeme podávat.
Suroviny můžete samozřejmě volit podle toho, co mají Vaše morčata v oblibě nebo co zrovna máte v kuchyni k dispozici.
Navykání na novou stravu
Je životně důležité neměnit morčatům potravu náhle. Změny v krmení by měly být prováděny v průběhu nejméně 2 týdnů. Tento čas vaše morče potřebuje k adaptaci svého trávicího systému na změnu v krmení.
Doporučuje se morčatům promíchat nové suché krmení v té samé misce, v jaké dostávají originální krmivo, a to v poměru 1:3 (1 díl nového suché diety k 3 dílům původního originálního krmiva). Takto krmte v průběhu následujících 3-4 dnů až se ujistíte, že vaše morče zkonzumuje všechno krmení.
Pozorně sledujte možné příznaky ztráty apetitu, abnormální neformovaný trus, nadmutí břicha a jakékoliv změny v chování, které mohou indikovat, že se morče dobře neadaptuje na změnu potravy. Pokud je vaše morče v pořádku, zvyšte množství nového suchého krmení a snižujte dávku originálního původního krmiva. Opět krmte 3-4 dny a sledujte změny v chování stejně jako dřív.
Pokud je vše v pořádku, zvyšte poměr na 3:1 (3 dílky nového krmení k 1 dílu povodní diety) na další 3-4 dny, a konečně pak zvyšte poměr na 100 % nové stravy.