Pohlaví, rozmnožování a váha

10.01.2022

Před samotným pořízením morčat si položte otázku "Jaký je cíl mého chovu?" Chcete morčata jen na mazlíčky, nebo jezdit na výstavy a získávat tituly a ocenění? Založit vlastní chovnou stanici a množit morčata pro kvalitu, ne pro kvantitu? Kolik by mělo morče vážit? A jak vlastně rozeznám samce od samice? 

Nemnožte morčata jen pro vlastní finanční zisk nebo proto, že prostě chcete! 

Protože se nesmí připouštět příbuzní jedinci, je vhodní mít morčata s rodokmenem. 

Pokud chcete svým morčatům vydávat VP (výpis předků), nebo PP (průkaz původu), doporučuji registraci na klubu morčat a zřízení vlastní chovatelské stanice. Více se dozvíte na www.klubmorcat.cz

Průkaz původu (PP)

Vydává se v případě, že je alespoň jeden rodič registrovaný (uchovněný)

Výpis předků (VP)

se vydává v případě, kdy ani jeden z rodičů uchovněný není.

Uchovnění (registrace) morčat

Registrace se většinou provádí na výstavách morčat. Během samotného posuzování nebo v polední pauze. Za registraci se platí 30,-. Je potřeba s sebou vzít originální průkaz původu a jednu kopii a členskou průkazku.

Samice 

By měla mít minimální váhu 700g a neměla by mít ani nadváhu, tedy přes 1000g. Nadváha i podváha představují riziko. 

Správný věk u samic je životně důležitý! Jsou sice plodné již ve svých 4-6 týdnech, ale připouštění takto mladých samic je krajně nevhodné a ohrožující. Samici necháváme nakrýt ideálně v  5-6 měsících. Při prvním vrhu nesmí být starší 8-12 měsíců! Časový rozestup mezi jednotlivými vrhy by pak neměl být více než 7 měsíců. Samicím jinak osifikují pánevní kosti (srůstají a ztrácí pružnost nutnou pro bezproblémový porod). Matka i mláďata by při porodu pravděpodobně zemřela. Naposledy samici připouštíme ve věku 3-4 roky

Říje - u morčat se dostavuje každých 14-17 dní a trvá pouze cca 10 hodin. Pokud nemáte vypozorovanou říji podle chování samice, je potřeba ponechat samici společně se samcem alespoň 1 měsíc. Za tuto dobu minimálně 1 říje proběhne a je vysoká šance na oplodnění samice. 


Samec

By měl mít minimální váhu 500g, pohlavně dospívá ve věku 7-8 týdnů. Před porodem samce vždy oddělíme, protože samice má ihned po porodu říji a opět by ji nakryl. 

Námluvy: Samci jsou velmi neodbytní nápadníci. Pokud ucítí pach své vyvolené, nic je neodradí. Pokud jsou příliš dotěrní, samičky je odstrčí vykopáváním zadních nohou. Jestliže i tak samec dotírá, vystříkne na něj proud moči. Pokud je samička připravena se pářit, sameček ji očichá čumák, pak kývne a očichává boky, záda, hlavu a nakonec genitálie. Samec kolem samičky krouží a vydává bručivý zvuk. Pokud je dvoření úspěšné, pokusí se samec na samici vyskočit.

Páření: Samice napne zadní nohy a zvedne genitálie do výšky. Páření trvá asi čtvrt nebo půl minuty. Pak si každý své genitálie olíže. Nejdříve po jedné minutě se pár spojí znovu. Samec pak uzavře vagínu samice hlenovou zátkou, která po několika hodinách odpadne.


Březost

14 dní po spáření už se tlusté břicho samice nedá přehlédnout.  Také váha napoví, že je samice březí. 6-7 týdnů před porodem začnou samici nabíhat cecíky. Březost trvá 64 až 72 dnů. Mláďata se již po 4 týdnech březosti dají opatrně vyhmatat. V sedmi týdnech už cítíme pohyby. Ale pozor! Zvedejte samici velmi opatrně a jen když je to nutné!


Krmení samice před a po porodu 

Během březosti potřebu je samička minimálně 20mg vitamínu C (Přidáme do vody C-Vit, rakytník, nebo hodně papriky). Více kvalitních granulí (Versle-Laga Cavia Complete) a čerstvé zeleniny. Během březosti nedáváme stravu příliš bohatou na vápník a minerály (mrkvová nať, petržel, vojtěška, smetánka lékařská). Pokud krmíte různými (i čerstvými) bylinami, ověřte, že nemají vliv na březost (těhotenství) a nevyvolávají porod. Po porodu naopak dáváme stravu bohatou na vápník. Přidáváme samici i miminkům ovesné vločky a C-Vit.


Zdraví a genetika

Připouštíme pouze morčata 100% zdravá. Nejprve je prohlédneme a při pochybnostech navštívíme veterináře. Samice musí být během březosti v čistotě. Měla by mít klid, stabilní (ale zajímavé) prostředí a co nejméně stresu (zvukové, světelné stresory, zvedání a manipulace se samičkou, nedostatek kontaktu s jinými morčaty, nedostatek pohybu). Mláďata stresovaných samic mívají narušenou, respektive pozměněnou psychiku a stává se, že se špatně zařazují do kolektivu, nesnesou se s ostatními morčaty stejného pohlaví (u samic), atd.

Nikdy nepřipouštíme morče, které má nějaký trvalý zdravotní problém (kožní, trávicí, pohybový, chronické a stále se vracející problémy). Může, i když nemusí, to být dědičně přenositelné.

Hlídáme přísun vitaminu C u mláďat! Při nedostatku se může objevit hned několik závažných problémů, např.: ochrnutí, špatný vývoj zejména velkých kloubů, špatný či zbrzděný vývoj mozku, narušená imunita, tenké stěny cév a mnoho dalších. Nedostatek Céčka je problematický v jakémkoliv věku, ale během raného vývoje může mít za následek celoživotní postižení morčete, třeba i zkrácení života o několik let.


Porod

Nejčastěji probíhá v noci, nebo brzo ráno, ale není to pravidlem. Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt a další těhotenství by bylo pro samičku vyčerpávající, až smrtící. 

Že se porod blíží poznáme, když se samička začne otevírat tzn. začnou se jí rozšiřovat pánevní kosti. Mezi pánevními kostmi je štěrbina, která se nazývá symfýza. Tato štěrbina je držena vazy a krátce před porodem se dokáže rozšířit na 1,5 až 2 cm. Pokud je prvorodička starší než 10 nebo 11 měsíců, může se stát, že vazy nebudou dostatečně elastické nebo že symfýza zvápenatí. To pro matku znamená smrt. Proto nechte samici nakrýt včas, a v žádném případě po 8-10 měsíci věku! Samice může být otevřená klidně i týden. Některé samice se však mohou otevřít i v den porodu. 

Samice si najde klidné místo, kde může rodit. Rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Asi 20 minut před porodem začínají kontrakce. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat klidně i 1 hodinu.

Samice má většinou 1-6 mláďat ( v průměru 3). Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 - 120 gramů, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Najdou se i případy, kdy má nejslabší mládě pod 50 gramů a nebo naopak, kdy se narodí velký jedináček. Mládě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě samička protáhne mezi předníma nohama a pod břichem ven, překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Samice nejprve překouše plodové obaly u nosu mláděte, aby se mohlo poprvé nadechnout. Pak také následují další mláďata.

Pokud je mláďat víc, může se stát, že samice nestíhá a tak jí mohou pomoci jiné samice. Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. I při porodu mohou nastat komplikace. Pokud je morčátko v děloze špatně umístěné anebo jsou porodní cesty úzké. V takovém to případě je nutný zákrok veterinárního lékaře.


Vývoj mláďat

Mláďata se rodí plně vyvinutá. Hned po porodu se začnou sama čistit. Jsou kojena přibližně do 19. Až 28. Dne. Matka má 2 struky v oblasti slabin. To může být málo, proto je vhodné, aby mělo více samic mláďata ve stejný čas. Jestliže tomu tak není, doporučuje se nechat u samičky vždy 2 mláďata a ostatní si vzít k sobě, aby se mohla nakojit. Postupně je takto prostřídat všechna mláďata a při oddělení od matky provádět kontrolní vážení. Po asi 21 až 30 dnech samice přestává kojit.  

Samice pohlavně dospívají již mezi 4. a 6. týdnem, samci v 7 až 8 týdnech. Proto jak rodiče, tak sourozence od sebe včas oddělíme, abychom zabránili dalším potomkům a genetickým vadám. 

Morčátka, jako všechny děti, ráda dovádí. Jejich oblíbenou hrou je skákání. Krátce a přehnaně vyskakuje do vzduchu. Stejně stará mláďata vytváří party, které se neustále drží spolu. I mezi sourozenci je velmi úzký vztah. Mezi matkou a mládětem je velice úzká vazba. Vydávají zvuky a těmi si neustále sdělují, kde se právě nacházejí. 


Dokrmování a péče o sirotky

Pokud z nějakého důvodu mláďata přijdou o mámu, musíme se o ně postarat my. Také v případě, že je mládě moc malé (60g a méně). Nejlepší náhrada mateřského mléka je mléko kozí. Pokud ovšem toto mléko neseženeme, můžeme použít i sušené kočičí mléko, které se prodává ve zverimexu. 

  • Složení morčecího mléka je: 3.9% tuku, 8.1% proteinů, a 3.0% laktozy.

Můžeme použít i speciální recept na náhražku:

  • 700g kravského mléka
  • 50g žloutku
  • 150g plnotučné smetany (30% tuku)
  • 50g slunečnicového oleje

Mláďatům podáváme i C-Vit a Bio-Lapis, případně jiná probiotika. Mláďata dokrmujeme každé 2 hodiny, po krmení musíme morčátku masírovat bříško v oblasti genitálií. Na to se skvěle hodí měkký, teplý, navlhčený tamponek, který simuluje péči samice. Mlíčko morčeti nenutíme násilím, podáváme jej pomocí stříkačky, nebo speciální soupravy. Mlíčko musí být vlažné, tak akorát na ruku.


Mláďata by při odchodu do nových domovů měla vážit minimálně 250 g, bez ohledu na původní porodní váhu. 


Rozlišení pohlaví

Abychom mohli správně oddělit samce od samic, je nutné se nejprve naučit správně pohlaví rozeznat. 

SAMICE - vulva a řitní otvor tvoří zřetelné písmeno Y. Jemným odtažením pysků se odekryjí další vnější orgány 

SAMEC - mláďata ještě nemají plně vyvinutá varlata, proto může velmi připomínat samici. Penis je kolmo s jasně viditelným vývodem. Při jemném rozhrnutí do stran najdeme pouze řitní otvor. 


Váha morčat

Morče bychom měli pravidelně vážit. Doporučuje se 1x týdně. Kolísající váha nám pomůže odhalit případné zdravotní problémy včas. 

Kolísání váhy - o  30 g - v normě; o 60g je už problém a značí nějaký průšvih; o 90g a více je akutní a vyhledáme veterináře. 

Při nemoci vážíme každý den.

Nedá se přesně říct, kolik by správně mělo morče vážit. Někteří jedinci jsou drobnější, jiní robustnější. Všeobecně však platí, že samec by měl mít 800-1100 g a samice 700-1000g.

Je nutné, aby morče nebylo obézní ani podvyživené. Při obezitě hrozí diabetes, artritida, srdeční problémy atd. Naopak při podvyživení svalová atrofie, celková slabost a únava a další problémy. 


Jak poznat obezitu nebo podvýživu? 

VELMI HUBENÉ (minimálně o 20% méně hmotnosti než by mělo morče mít.) Jsou zřetelná žebra, kyčle, paže, páteř. Morče je většinou přihrbené. Musí okamžitě k veterináři! 

HUBENÉ ( o 10-20% nižší váha oproti ideální váze morčete) Jsou cítit žebra, kyčle a páteř. Morče může mít drobnější stavbu těla, ale může se jednat o skrytou vadu, dietní problém či začínající zdravotní obtíže. Návštěva veterináře je vhodná 

IDEÁLNÍ - pohybuje se v daném váhovém rozmezí, žebra by neměla být jednotlivě hmatatelná, kyčle a páteř nejsou viditelné, ale dají se hmatem lehce cítit. 

NADVÁHA (o 10-15% vyšší hmotnost oproti ideální váze) Žebra, páteř i kyčle jsou hůře hmatatelné. Nohy někdy nejsou vidět. Je potřeba upravit jídelníček a zajistit více pohybu, případně zvážit pořízení větší klece. 

OBEZITA (o 15-20% vyšší váha) Žebra, boky ani páteř necítíme ani při menším tlaku. Na těle nelze pohledem rozlišit pas a horní/dolní polovinu těla. Nohy nejsou vidět, břicho se často dotýká podlahy. Vhodná návštěva veterináře, úprava dietního jídelníčku a opravdu dostatek pohybu v rozmanitém prostředí. 

CHS Vatali všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky