Seno - čerstvé nebo odležené?
Krmení morčat je velmi široké téma. Věnovali jsme mu již nějaké dřívější články. Ačkoliv tvoří seno téměř 90 % krmné dávky, je potřeba vybírat kvalitní a odležené seno, abychom morčatům nepřitížili. Proč je tomu tak a nemůžeme krmit týden až dva po usušení sena?
Morče nesmí nikdy hladovět! Neustále musí mít k dispozici seno, aby se mohlo v průběhu dne krmit dle svých potřeb. Pokud morče tyto potřeby uspokojit nemůže, činnost střev se zpomalí, případně úplně zastaví a začnou se množit nežádoucí bakterie a tím začnou zdravotní problémy, které mohou v krajních případech skončit i smrtí zvířete. Proto je vždy lepší problémům předcházet.
Ze sena morčata získávají vlákninu, která se stará o bezproblémový proces trávení. Navíc žvýkání sena pomáhá předcházet nežádoucímu přerůstání zubů, které morčatům celý život dorůstají.
Rostliny jsou vysušením a částečnou fermentací konzervovány a pokud jsou dobře uskladněny, tak mohou vydržet jako zásoba krmiva i po několik let. Pro zajištění kvality sena je důležité posečenou trávu rychle a důkladně vysušit a pokud možno svézt pod střechu. Pokud by bylo slisováno či svezeno vlhké seno, tak je velké riziko plesnivění. Kvalitní seno by mělo být voňavé, zelené, dobře vysušené a bezprašné. Pokud je seno špatně vysušené, je vlhké, zatuchne a začne plesnivět. Staré seno zase silně práší a nevoní. Takové seno ihned vyhoďte a morčatům je v žádném případě nenabízejte. Způsobili byste jim vážné zdravotní komplikace.
Ideální seno pro morčata je luční nebo horské seno, které obsahuje mnoho druhů trav a bylin. Morčatům se tak dostane pestré stravy a díky bylinám také důležité minerály. Naopak nejhorší je seno z pastevních porostů a zamokřených půd. Hodnota sena nezávisí nejen na jeho druhu a kvalitě zpracování, ale také na schopnosti konkrétního zvířete jej strávit.
Sklizeň sena se nazývá senoseč. Výživově nejhodnotnější seno je z první senoseče, která probíhá na konci jara. Toto seno bývá také hrubší a obsahuje proto více důležité vlákniny a živin. Druhá sklizeň sena resp. druhá fáze senoseče se nazývá otava, ta má díky menším stonkům jemnou strukturu.
Příprava sena začíná posečením porostu (louky) ve správnou dobu. V mírném pásu se seče na sena dvakrát ročně, v tropech a subtropech jednou. Tráva na seno by měla být dlouhá alespoň pod kolena. Když bude seno kratší, bude se špatně obracet a bude hůře schnout, jelikož bude více ulehat na zem a díky tomu nebude tak provzdušněné. Trávu kosíme až okolo poledne, ne hned z rána kdy je na ní rosa! Těžko potom prosychá od země a může začít plesnivět. Pokosená tráva zůstane v závislosti na počasí několik dní ležet na louce, aby se usušila. Během této doby jsou řádky několikrát obráceny. Následně je seno buď sbaleno do balíků, nebo shrnuto (do kupek) a odvezeno do seníku, při skladování sena pod širým nebem je ze sena (nebo i ze slámy) vytvořen stoh nejčastěji z hranatých balíků. Obvykle jsou používány malé hranaté balíky s rozměry kolem 50 × 60 × 60 cm nebo standardní kulaté balíky s průměrem 150 cm a výškou 150 cm (váha cca 350 kg) nebo menší kulaté balíky s průměrem 120 cm a výškou 120 cm (hmotnost cca 200 kg). Přibližně od roku 2005 se z důvodu lepšího využití místa při skladování začínají používat i velké hranaté balíky s rozměry 200 × 120 × 100 cm a hmotností cca 200 kg i více.
Seno skladujte v temnu a suchu. Seno koupené v igelitovém pytli vysypejte, nejlépe do prodyšného jutového pytle, proutěného koše nebo seno klidně uskladněte ve starém povlaku na polštář. K senu se tak dostane vzduch, vypařuje se přebytečná vlhkost, nedochází ke vzniku plísní a déle Vám proto vydrží.
A proč musíme seno nechat odležet 6 týdnů?
I seno má vlastní mikroflóru a fermentační (kvasící) proces, proto jej nezkrmujeme dříve než 5-6 týdnů po uložení. Sušení a zrání sena také eliminuje většinu vývojových stádií cizopasníků a toxicitu některých nežádoucích rostlin. Pokud bychom podali dostatečně dlouhou dobu neuležené seno, mohli bychom svému mazlíčkovi způsobit zdravotní problémy, seno by mohlo kvasit v jejich zažívacím ústrojí nebo by mohlo dojít k úhynu zvířete.
Nikdy neukládáme vlhké seno, pokud si nejsme 100% jistí, že už je dostatečně proschlé. Vlhké seno může začít plesnivět a naše práce přijde vniveč.