Ovoce a zelenina - čím (ne)krmit

03.01.2022

        Také si občas lámete hlavu nad tím, zda vašemu drobečkovi dopřát kousek něčeho sladkého a zdravého, ale nejste si jisti, zda mu spíše neublížíte? V tomto článku najdete podrobný souhrn všech důležitých informací ohledně ovoce a zeleniny. Tak s chutí do čtení a klidně si u pročítání zakousněte nějaký kus dobrého "zeleného" 

Nezapomínejte, že základem jídelníčku je seno a denně čerstvá voda! 

Dávka na jedno morče je cca 80g zeleniny na celý den pro dospělé morče. Podáváme 2x denně (mláďatům 3x denně-zde je potřeba podavat množství přiměřené velikosti mláděte!). Ovoce by mělo představovat menší část dávky a podáváme jen občas, spíše výjimečně.

Na jednu krmnou dávku doporučuji 2-3 druhy nevodnaté zeleniny, předejdete tím zažívacím potížím. Základem je kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel) - ta nikdy v bříšku nic neudělá.

Pozor na nadýmavé druhy zeleniny (všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta, květák, špenát ) - způsobují kvašení v zažívacím traktu ve střevech a proto mohou nadýmat morčátka s citlivějším zažíváním. A také pozor na okurku! Je samá voda a nadělá nejvíc zažívacích obtíží.

U morčat podáváme výše zmíněné nadýmavé a vodnaté druhy max 1x týdně v malém množství jako doplněk k porci kořenové zeleniny.

Zeleninu i ovoce podáváme jen čerstvé, řádné očištěné a omyté horkou vodou a opláchnout studenou vodou, abychom předešli zbytečným střevním potížím! 


   ZELENINA

Celer i s natí můžete dávat bez omezení (nikdy v bříšku nic neudělá), jen je kaloričtější

Mrkev - kořen bez omezení (nikdy v bříšku nic neudělá) kaloričtější, Mrkvová nať je sice zdravá, ale podávejte pouze občas, protože obsahuje hodně vápníku (hrozí tvorba močových kamenů)

Kopr je zdravý, obsahuje hodně vitamínů, podávat můžete bez omezení. Podporuje chuť k jídlu a trávení, je vhodný také na lehké zažívací poruchy a stimuluje tvorbu mléka.

Fenykl - nať i hlíza jsou zdravé na zažívání. Doporučují se při obtížích se zažíváním, mají vysoký obsah vitamínů a minerálů. Pozor, může zbarvovat moč. Působí diureticky a pomáhá rozpouštět močové kameny 

Petržel - kořen je zdravý a podává se bez omezení Petrželová nať hladká i kadeřavá obsahují vysoké množství vitamínu C. Pozor! Podáváme občas a jen menší množství - obsahuje opět hodně vápníku. Nesmí se dávat březím samicím! 

Salát římský, Little gem (srdíčka) - nejzdravější ze salátů, dobré na zažívání (obsahuje hořčiny a betakaroten). U všech druhů salátů podáváme 1 list salátu na morče denně. Podáváme max 1x do týdne. 

Čekanka bílá i červená jsou zdravé na zažívání (obsahuje minerály, hořčiny a inulin, silice, cholinu, arginin) Upozornění: vnější listy vyhoďte, protože obsahují hodně kys. šťavelové, která zbarvuje zbarvuje moč 

Papriky všech barev jsou zdravé, ale nepodávejte ve velkém množství, je těžká na zažívání a vodnatá. Pozor! Stopky a listy jsou pro morčata jedovaté! 

Celer řapíkatý je zdravý, ale vodnatý. Podáváme v malém množství. Větší množství způsobuje průjmy a nadýmání. 

Cuketa je také zdravá, podáváme občas menší kousek (provitamin A, minerály a vit. A,B,C) 

Ačokča - plod i listy jsou zdravé (vyjmout černá semena)

Lilek je zdravý, podáváme i se slupkou, je nutné odkrojit stopku. Pozor! Nezralý je pro morčata jedovatý! Snižuje cholesterol, podporuje činnost jater, čistí krev. 

Topinambur stonky i listy jsou zdravé. Pozor u kořene - podáváme občas jen kousek, hodně škrobu působí zažívací potíže.



                                       POZOR !!!


Vodnatou a nadýmavou zeleninu podáváme pouze občas (1x týdně) - malý kousek přidáme ke kořenové zelenině.

Okurka je hodně vodnatá a těžká, způsobuje nadýmání a průjem! Navíc má nulovou výživovou hodnotu, působí zažívací potíže, bolení bříška a citlivější jedinci mají po okurce průjem téměř okamžitě. Pokud se dá 1 slabý plátek 1x za 14 dní, neublíží.

Brokolice je zdravá, ale hodně nadýmá.

Kedlubnová nať také hodně nadýmá, stejně tak jako kedluben, kterou můžeme občas dát, ale opravdu jen kousek.  

Ředkvička a ředkev bílá i natě hodně nadýmají a mohou dráždit dýchací cesty.

Květák i listy jsou také nadýmavé

Zelí bílé také nadýmá a podáváme jen občasně

Kapusta, hrách, červená řepa (i listy) také podáváme jen občasně, aby nezpůsobily zdravotní obtíže.  

Rajčata bez jadřince občas malý kousek jako pamlsek neuškodí, ale větší množství dráždí močové cesty a způsobí průjem, zbarvuje moč (stopky a listy jsou jedovaté).

Kukuřičné listy a vlásky z klasů jsou zdravé, jen pozor ať nejsou stříkané. Chutnají čerstvé i sušené 

Kukuřičný klas obsahuje hodně škrobu a je kalorický (sušený nevadí)

Salát hlávkový podáváme občas jen malé množství (KUPOVANÉ JSOU STŘÍKANÉ)

Salát ledový je vodnatý a těžký,  způsobuje nadýmání a průjem, i přesto občas malý kousek jako pamlsek neuškodí, stejně tak jako pekingské zelí.

Špenát a Mangold dáváme jen zřídka na zpestření jídelníčku. Zbarvuje moč (vysoký obsah kyseliny šťavelové)

Polníček také jen občas, protože obsahuje hodně vápníku a kyseliny listové, usazuje se a tvoří močové kameny.

Krmná řepa i zde platí jen občas malý kousek jako pamlsek, má vysoký obsah cukru a je kalorická

Chřest je zdravý, ale může nadýmat a je močopudný.

Dýně Hokaido občas jen kousek, obsahuje hodně škrobu



OVOCE

Morčata ovoce prakticky nepotřebují. Pokud chceme i přesto podávat, stačí občasně (1-2x týdně) a jen jako pamlsek či na zpestření jídelníčku. Obsahuje totiž hodně cukru a je také vodnaté. Morčata by mohla být při častém podávání obézní se sklonem k cukrovce a mít zažívací potíže. Ne každé morče ovoce baští. Nedivte se, pokud ho zrovna váš mazlík odmítá. Základem jídelníčku je seno, kvalitní granule a zelenina, takže si z toho nemusíte dělat těžkou hlavu ;) 



Morčatům nepodáváme exotické ovoce (papája, avokádo, cherimoya, curuba, granátové jablko, guáve, physalis, kumquat, liči, mango apod.). Toto ovoce může požití vyvolat těžké trávicí problémy. 

Z ovoce je vhodné odstranit jadřince, aby se předešlo zaseknutí šlupky do dásně k zubu, což se stává a následně způsobuje nemalé potíže.

Jablka - i listy a větve obsahují vitamín C a vlákninu. Jsou bohatá na ovocné kyseliny a cukry. 

Kiwi - obsahuje velké množství vitamínu C, hořčík, draslík, fosfor, vápník a sodík. Můžeme podávat i se slupkou. 

Borůvky - i listy a větve jsou bohaté na vitamín C a mají vysoký obsah železa a antioxidantů.

Meruňky - i listy a větve obsahují vysoké množství beta karotenu a vitamínu A a C a malé množství kalorií. 

Jahody - velké množství vitamínu C a organických kyselin, navíc jsou lehce stravitelné a mají velice málo přírodního cukru. Jahodové listy jsou také zdravé

Třešně - obsahují 80 % vody, vitamíny B, C a E, minerální látky jako vápník, železo, zinek, hořčík, fosfor a jód. Jejich listy a větve podáváme jen občas. Pro citlivější morčata jsou však zcela nevhodné. POZOR! Jádra jsou jedovatá.

Banán je bohatý na vitaminy C, B, vitamín A a z minerálních látek na hořčík, vápník, fosfor a velice prospěšný draslík. Kousek působí proti průjmu . Podáváme vždy bez slupky. 

Hroznové víno - i listy a větve obsahují velké množství provitaminu A, vitaminu C, E a B6, vápník, fosfor a měď, má jen 1 % rozpustné vlákniny.

Rybíz - i listy a větve také obsahují velké množství vitamínu C, velký podíl vápníku, dále vitamíny A, B1 a B5, železo, hořčík a mangan. 

Maliny - plody, listy i větvičky POZOR - bez trnů! Obsahují vitamin C, E a beta karoten, mangan, riboflavin (vitamín B2), kyselinu listovou, niacinu (vitamín B3), hořčík, draslík, vlákninu a další.

Ostružiny - plody, listy i větvičky I zde dávejte pozor na trny! Obsahují vitamín C, B, bioflavonoidy fosfor, železo, hořčík vápník, třísloviny, kyselinu jantarovou, cukry a pektin. 

Pomeranče samozřejmě obsahují vysoký podíl vitamínu C, B1, draslík, hořčík a fosfor. Podáváme bez chemicky ošetřené slupky, stejně jako mandarinky, pomelo nebo grep.

Broskve - i listy a větve obsahují obsahuje téměř 90 % vody. Jsou kvalitním zdrojem vitamínů A, B a C a spousty minerálních látek jako vápník, sodík, draslík a železo. 

Meloun - větší množství působí nadmutí a průjem! Je silně močopudný.

Hrušky - i listy a větve - větší množství působí průjem a nadmutí! Obsahují hodně vody a sacharidů.  

Švestky - i listy a větve I zde dávejte pozor - větší množství působí průjem a nadmutí.

Ananas obsahuje velké množství vody (86,2%) Mimo mnoho vitamínů obsahuje i důležitou látku - bromelain, přírodní enzym, který pomáhá štěpení proteinů na aminokyseliny. Dále vlákninu, sacharidy a bílkoviny. Podáváme bez slupky. 


Nikdy nedávejte 

Morče byste neměli krmit rebarborou, bramborami a listy rajčat. Dále mu také nedávejte pálivé papričky, houby, cibuli, česnek a nakládanou zeleninu. Nakládaná zelenina obsahuje vysoké množství soli. 

Morčeti také nenabízejte avokádo nebo kokos. Tyto potraviny obsahují příliš velké množství tuku. Navíc jsou pro mnoho domácích mazlíčků jedovaté a mohou způsobovat zdravotní problémy či dokonce smrt.


Vyhněte se masu. Morčata jsou býložravci, a proto je nekrmte masem. Jejich těla by ho nebyla schopná zpracovat.

Nedávejte mléčné výrobky. Ani ořechy a semena.  Morčatům sice mohou chutnat, ale jsou to malé ostré předměty, o které by se morčata mohla poranit nebo se jimi udusit. Trochu rozmixovaných semínek v pamlsku neuškodí, ale pokud máte pochyby, radši je morčeti nedávejte. Vždy se také vyhněte semínkům se slupkou (jako jsou třeba celá slunečnicová semínka)



  • Pokud si s nějakou potravinou nejste jistí, obraťte se na veterináře.
    Vždy se ho zeptejte, pokud nevíte, zda je daný pamlsek pro morče bezpečný. Pomůže Vám v rozhodnutí, zda některé potraviny morčeti dávat, nebo ne. 
CHS Vatali všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky