Cestujeme s morčetem

01.02.2022

Při pořizování morčete je potřeba (stejně jako při pořizování jakéhokoliv domácího mazlíčka) myslet také na situace, které třeba nenastávají často, ale je potřeba je řešit. Mluvíme teď o cestování. Ať už jde o pracovní pobyt, rodinnou dovolenou nebo jinou delší cestu, je potřeba vyřešit jak obstarat našeho mazlíčka. 

Než někam s morčaty vyrazíme, měli bychom si to důkladně rozmyslet a naplánovat. Morče je totiž velmi náchylné na stres a cestování je pro něj velký zdroj stresu. Ten morčeti může způsobit mnoho nemocí, od nechutenství, průjmu, až po přerostlé zuby. 

Při plánování cesty záleží hlavně na tom, na jak dlouhou dobu z domu odjíždíme. 

- Pokud se jedná o jednu víkendovou noc, tak není potřeba řešit cestu s morčata. Zbytečně by se vystresovala, je lepší je na ten 1-max 3 dny nechat v klidu doma. Důležité je mu zajistit dostatek jídla a pití. Napěchujte plný seník, pro jistotu klidně 2. Sena dejte co nejvíce to půjde. Doplňte napáječku vodou. Pokud víte, že morče pije více (to už máte určitě vypozorované), dejte pro jistotu napáječky dvě. Do misky dáme až po okraj granule a pokud máme, tak do druhé misky zelený oves. Dále jim dáme jen trvanlivou zeleninu tzn. mrkev, celer, petržel. Vše musíte přizpůsobit dle počtu morčat v kleci. Zkontrolujeme okolí klece, zda se nemůže morčeti nic stát, jestli na něj nebude svítit slunce, nebo foukat vítr. Pokud je morče zvyklé mít neustále otevřenou klec s volným pohybem po místnosti nebo do výběhu, zkontrolujeme, že opravdu nic nehrozí. Jestliže chceme mít jistotu, morče na ty 2,3 dny necháme zavřené pouze v kleci. 

- Pokud odjíždíte na delší dobu, je možné zkusit se dohodnout s kamarády, rodinou,... aby morčata chodili každý den krmit a kontrolovat. Tato možnost je při našich delších cestách vhodnější. Morčata budou sice vystrašená, že je krmí někdo cizí, ale budou stále v podmínkách, na které jsou zvyklé a budou v klidu. 

- Když však není jiná možnost, nezbývá než cestovat společně s morčaty. Morčata sami o sobě jsou dosti náchylná ke stresu, proto při cestování buďte ohleduplní k jeho potřebám. Nejlepší je morčátko na cestu umístit do malé klece nebo přepravky, kde bude mít co největší pohodlí.

Co na cesty s sebou?

Na cestu do auta dáme morče do přepravky. Ideální je pevná plastová o minimální velikosti 30x21x24 cm. Ovšem na delší cestu je lepší větší např. 50 x 33 x 32 cm přepravka na kočky, nebo malá klec.

Pokud máme morčátek víc, je lepší nechat obě cestovat společně. Navzájem se uklidňují. Proto je nejlepším řešením malá klec, pro dvě morčátka minimální velikost 58 x 32 x 31 cm, na delší cestu větší. 

Do přepravky dáme vodnatou zeleninu, protože většina morčat při jízdě autem nepije, nebo napáječka nejde k přepravce přichytit. Vhodnou zeleninou je mrkev, paprika, salát, polníček a další. Můžete mít připravenou i misku a při zastávkách dávat morčatům napít.

Se senem v přepravce je to složité, protože nejde dát do seníku a volně by si mohla morčata zabodnout stéblo do oka. Z tohoto důvodu dáme morčatům do přepravky jen malý chomáč a až ho sní, tak doplníme další.

S sebou do kufru vezmeme také klasickou velkou klec, ve které jsou zvyklá být doma. Dále vezmeme hobliny na výměnu, krmení a pro jistotu i pár léků: Smecta-na průjem, RodiCare Akut- na trávení, RodiCare Instant-dokrmování a Betadine- dezinfekci.

Kam morčata v autě umístit? 

Je velice důležité kam morče v autě umístíte. Určitě není dobré dávat přepravku do kufru auta. Většinou tam bývá větší teplo, a navíc přepravku s mazlíčkem pak nemáte pod kontrolou.

Jako nejvhodnější místo se jeví buď si dát přepravku pod nohy, nebo vedle sebe na sedačku. Na morče nesmí foukat klimatizace, ani vzduch z okna. Není bezpečné za jízdy s klecí nebo přepravkou a morčetem jakkoliv manipulovat nebo ho dokonce z přepravky vytahovat. 

V průběhu cesty je potřeba dělat přestávky a během nich nabídnou morčeti čerstvou vodu. 

Můžete ho nechat krátce proběhnout po zadní sedačce auta, ale dávejte na morče pozor. 

Když nám (ne)přeje počasí

Nejideálnější počasí na cestování s morčetem je kolem 20 °C - ani zima, ani horko.

Ne však vždy máme to štěstí a musíme vyjet i za velkého horka. Pokud to jde, raději cestu odložte na jiný termín, hrozí totiž celkové přehřátí organismu a úhyn morčete.

Jsou však chvíle, kdy cestu odložit nemůžeme. V tom případě počítejte s jistými komplikacemi. Na morče nesmí foukat studený vzduch z oken ani z klimatizace, takže jsou vhodné častější zastávky a průběžné ochlazování např. můžeme vzít studenou namočenou žínku, ochladit morče studenou lahví, pitím - ovšem pozor, musí se jemně, aby organismus neutrpěl šok z rychlé změny teploty.

Cesty na velkou vzdálenost

Při plánování cesty na větší vzdálenost (např. 3 hodiny a více), bychom měli vzít s sebou nějaké občerstvení. (o tom je napsáno nahoře v záložce Co no cesty s sebou 

Při cestě musíme morče sledovat a hlídat a při podezření na přehřátí a pod. okamžitě udělat přestávku. 

Vhodné přepravky

Důležitá je správná cirkulace vzduchu v přepravce. Vhodnější jsou plastové - kvůli údržbě, ale látkové upřednostňují někteří chovatelé kvůli možnosti lepšího skladování. 

CHS Vatali všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky