Pár slov k pořizovací ceně

02.02.2022

Skinny morčata jsou komunikativnější a mazlivější oproti jiným plemenům, ale jsou finančně náročnější. Nejsou úplně vhodná pro začátečníky, protože je potřeba mít s chovem již nějaké zkušenosti a znalosti. Samotný chov je náročnější i po finanční stránce, zejména pak kvůli vyšší pořizovací ceně. Proč tomu tak je a cena je vyšší než za klasické morče? 

Jedná se o malé bezsrsté tvory s hebkou kůží, které lze snadno ochočit, rádi se mazlí, jsou inteligentní a pro mnohé i krásní. Mají stejně pevné a kompaktní tělíčko, velké klopené uši a krásné korálkové oči jako osrstěná morčata. Při chovu bezsrstých morčat je nutné dbát na kvalitní podestýlku. Skinny chováme  většinou na bezprašných, sterilních hoblinách, které se používají v chovech laboratorních zvířat. Někteří chovatelé využívají vrstvený systém podestýlky - např. spodní vrstva pelet, následně Asan či hobliny. někdo zase upřednostňuje hobliny, na nich navrstvené seno (což se obecně příliš nedoporučuje kvůli možnému zranění). Jiný chovatel používá koberečky či jiné podložky atd. Je tedy potřeba se zamyslet i nad následnou údržbou klece a uvědomit si, jak často je potřeba podestýlku měnit a zohlednit také finanční náklady na tuto položku. 

Dále se v ceně promítne také kvalitní strava, zejména pak velké množství zeleniny. 

Skinny sameček stojí okolo 1000 Kč a samička 1200 až 1600 Kč. Doporučuje se chovat minimálně dvě morčátka, aby nestrádala, protože jsou přátelská a komunikativní. Tím nám narůstá počáteční finanční investice. Mohou spolu být jak dvě samice, tak dva samečci, ale musí se znát odmalička, případně ke staršímu pořizovat vždy mládě.

Větší pozornost než u jiných plemen musí chovatel věnovat jemné bezsrsté kůži nahých morčat. Snadno ji mohou zranit ostré traviny v seně nebo nevhodná podestýlka ze slámy. Morčata se mohou zranit i vzájemně při páření. Nutno však podotknout, že se rány samostatně a rychle zacelí a vyhojí - mnohdy do čtyřiadvaceti hodin od zranění. V horších případech lze ošetřit např. Dračí krví, případně je potřeba u vážnějších poranění návštěva veteriny. Zde je také potřeba si uvědomit, že je nutné vyhledat vždy odborníka na malé hlodovce a také, že každá návštěva něco stojí. Při převozu je nutné, zejména v zimě, mít dobře tepelně izolovanou také přepravku. 

A teď k samotné ceně...

Jelikož jsou samotné náklady na chov celkově vyšší a předpokládá se, že chovatel již má nějaké zkušenosti, vědomosti a skinny již nějakou dobu chová, má v nich také značnou finanční investici. Sám musel pořídit několik morčat za nemalé peníze. Pokud má kvalitní kusy a jezdí s nimi na výstavy, sbírá ocenění a tituly, i zde vše něco stojí. Zkrátka, pokud chcete mít kvalitní mládě po kvalitních rodičích, stojí zatím nemalé úsilí a jak časová, tak finanční náročnost pro chovatele. 

Když samice zabřezne, měla by dostávat bohatší stravu než ostatní morčata. Zde je tedy nutné hlídat kvalitní přísun živin tak, aby se mláďata v bříšku správně vyvíjela. Po narození jsou u matky další 4-5 týdnů. I mláďata musí v prvních týdnech života přijímat kvalitnější stravu než ostatní jedinci. Nehledě na další finanční výdaje při nutnosti případného umělého dokrmování či veterinární péče např. kvůli komplikovanému porodu a pod.  

Dále po dovršení 4-5 týdnů je nutné oddělení samic od samců kvůli případnému nakrytí. Chovatel tak musí mít k dispozici další klece, kde mláďata budou bydlet do doby než odejdou do nových domovů.

Toto všechno jsou aspekty, které se následně promítají do ceny mláďat. 

Zde by někdo mohl namítat, že chov klasických osrstěných morčat s PP je stejně finančně náročný jako chov skinny. Ano, dá se to předpokládat, nicméně zde cenu navyšuje fakt, že skinny morčata jsou stále považována za vzácnější a méně rozšířený druh než klasické chlupaté morče. 


CHS Vatali všechna práva vyhrazena 2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky